אקטואליה

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Der Kaiser, ‏1/4/11.

1. yonmu Member

הערכות מספריות מ2014 (מכון ון ליר):
    יהודים: בעולם 15 מיליון, בישראל 7 מיליון.
    ילדים של יהודים*: בעולם - 3 מיליון (בארץ בערך 100 אלף).
    נכדים של יהודים**: בעולם - 6 מיליון (בארץ בערך 150 אלף).
    אלה הערכות שמרניות והמצב, באופן טבעי, רק הולך ומתרבה.

*כלומר שהאבא יהודי והאמא לא (כי אם האמא יהודייה - הילד גם הוא יהודי)
    **כלומר שרק האבא של ההורה יהודי, כי אם האמא של ההורה יהודייה אז ההורה יהודי (והוא בקטגורית 'בן של יהודי').

מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי. הרציונל בחוק השבות הוא שיהודים יגורו כאן, ושאם מה שמונע מהם לעלות לכאן זה שבן או בת הזוג לא יהודים או שאחד הילדים לא יהודים - אז שגם הם יוכלו לקבל כאן אזרחות (וחלקם מן הסתם יבחר לעבור גיור).
    סעיף הנכד חלש מסעיף הבן בשני הפרמטרים הרלוונטיים -
    הוא גם פחות מושך יהודים לעלות לכאן (כי הרבה פחות מצוי שמישהו לא יעלה רק בגלל שהנכד שלו לא יכול לעלות),
    והוא גם יותר מושך לא-יהודים לעלות לכאן (כי הוא כולל הרבה יותר אנשים).
    זה לגמרי לוז-לוז סיטואיישן.

יש מקום להכניס סעיף שבו מדינת ישראל תתן מקלט למי שנרדף בגלל יהדות שלו או של קרובי משפחתו. זה דבר אחר.
    כרגע יש כאן הזמנה - בעיקר לכל מזרח אירופה, אבל ממש לא רק - להגר לישראל בלי קשר אמיתי ליהדות (ואגב, זה גזעני לגמרי, כי יושבים שני גויים בחו"ל ואחד מוזמן לכאן ואחד לא נטו על בסיס דם, ולא כמו חוק השבות שהוא אמנם על בסיס גזעני אבל עם מהות מאחוריו).
    מספיק לחשוב על משבר כלכלי, נניח משהו כמו הקורונה, ובקלות זה יכול להביא לכאן בכמה שנים מיליון עולים שאינם יהודים (שיקבלו אזרחות והכל). זה משנה את הדמוגרפיה באופן דרמטי ופוגע מאוד בעיקרון של 'מדינת ישראל היא מדינת היהודים'.

2. Bitcoin Member

עוד פעם, אתה אומר את זה כאילו אין על כך ויכוח ואף פעם לא היה. בדיקה קצרה בויקיפדיה תגלה לך שאתה טועה.
    כמה דברים על זה:
    א' אתה מדבר כאילו כל הנכדים האלה דופקים לנו בדלת. אני לא חושב שזה המצב
    ב, אתה מניח שאם יש מישהו שאימו יהודייה אז הוא אוטומטית פחות גוי ממישהו אחר, וכמו שציינת זה גזעני אבל אתה טוען שיש פה מהות. אני טוען שלא, ויש יהודים "כשרים" שהקשר בינם לבין יהדות (בין אם זה הדת או המסורת) הוא אפס.
    ג בלי קשר אמיתי ליהדות - אז מה. אבל אם מישהו נקלט בארץ יהיה לו קשר ליהדות בין אם הוא רוצה ובין אם לא, אלא אם הוא הולך לגור בכבר ערבי בצפון.

3. Mario Balotelli1989 Member

אני בעד לצמצם את חוק השבות כך שרק יהודים נרדפים יוכלו לעלות לפה.
    גם ככה ישראל היא מדינה עם צפיפות אוכלוסין בין הגבוהות בעולם והילודה הכי גבוהה במערב אז לדחוס לפה עוד ועוד אנשים זה רק יחמיר עוד יותר את בעיית הדיור(גם ככה המדינה לא מספיקה לבנות מספיק דירות אפילו לאוכלוסיה הקיימת),את הפקקים ואת זיהום האוויר.

נערך לאחרונה ב: ‏27/8/20
    oranfu אוהב/ת את זה.
  4. yonmu Member

@Bitcoin
    לא הבנתי - לא היה ויכוח על שאלת 'מיהו יהודי?'? בוודאי שהיה. גם בהלכה היה. אבל זה הוכרע.
    הנקודה שלי היא שהויכוח על סעיף הנכד, זה שכרגע הוא על הדיון הציבורי, לא דנה בשאלת מיהו יהודי, אלא בהינתן יהודי - מי מקרוביו זכאי לאזרחות.

לגבי הנקודות שלך -
    1. מסכים, לא כולם דופקים פה על הדלת, אבל מספיקים כמה שינויים כלכליים בכמה מדינות כדי שזה יקרה. טיפשי לחכות לזה שזה יקרה, מה עוד שלחוק יש משמעות גם בעצם קיומו ולא רק ביישום שלו. בטח החוק הזה.
    2. אם מדינת ישראל מפלה אנשים לפי הגדרת יהודי על פי ההלכה יש לה קייס, כביכול 'זה לא אני זו הדת'.
    אם מדינת ישראל מפלה אנשים לפי הגדרה שרירותית של יהודי זה בעייתי יותר.
    לא יודע למה אתה מתכוון כשאתה אומר 'יהודים כשרים לא לפי הדת'. כי הם עושים צבא ומשלמים מיסים ומצייתים לחוק? שאפו להם, אבל זה לא רלוונטי. יש גם דרוזים שעושים את זה והם אזרחים נהדרים אבל זה לא אומר שחוק השבות צריך להגיד שנביא לפה עוד מיליון דרוזים מסוריה.
    3. קשר ליהדות זה נחמד, אבל זו אמורה להיות מדינה יהודית. בגלל זה היא הוקמה, על סמך זה נתנה לה הסכמה עולמית (עד כמה שזה שווה), ורק בגלל זה לחלק גדול מאיתנו אין בעיה לגור בתל אביב למרות שהיא הוקמה על חורבות כפרי ערבים שגורשו מכאן.
    להקים כאן מדינת אמריקה חדשה זה לא לגיטימי.

5. DRORIKO Member

@yonmu בוא רק נעשה סדר. מה שאתה קורא לו חורבות כפרי ערבים זה מלחמת קיום שלא אנחנו אלו שיזמו אותה. ובמלחמה כמו במלחמה כל האמצעים. אז למה שלאנשים יהיה בעיה לגור שם? אין לזה שום קשור לנקודה שאתה חותר אליה. היהודים עלו לכאן כי הם חיפשו מקלט יהודי, מדינה שהם יהיו אדונים לעצמם לאחר שהאמנסיפציה באירופה נכשלה והפוגרומים רק הלכו והתרבו. אף אחד מראשי הציונות לא חשב שהמוזרים האלה עם השטריימל יהפכו לכל כך דומיננטים. אותם מוזרים עם שטריימל שעד היום בזים לציונות ולא מכירים בה(מה שלא מפריע להם למצוץ מעטיניה).

6. DRORIKO Member

את זה כמובן לא יראו לכם בתקשורת. לא תשמעו גם את המתיפיפים בטוויטר רצים לגנות. בסך הכל עוד דוס מהגבעות. כנראה זה הגיע לו בכלל.

7. FelaKaT Member

לא יודע מה ביבי אמר אבל בהחלט יש פה אמירה לא להעמיד על חלק מחסימות הכבישים (לזמן קצר, ציר תנועה לא מרכזי).

8. חייל שוקולד משתמשים של כבוד היכל התהילה

איטליאנו כתב שמעכשיו לא מענישים חוסמי כבישים, זה בבירור שקר בהתחשב במסמך ששמתי כאן.

הפואנטה של ההודעה שלו היא שהפרקליטות צבועים בולשביקים כי בעבר הענישו מתנחלים/אתיופים שחסמו כבישים, רק שאלו חסמו צמתים מרכזיים בארץ באופן ממושך ותוך כדי תכנון מראש, ולא התפנו כשביקשו מהם. מה בין זה לבין מה שכתוב בנוהל החדש?

9. FelaKaT Member

@חייל שוקולד
    אתה כתבת:
    "
    מוזמנים להתרשם אם אכן מדובר בהחלטה לא להעמיד לדין חוסמי כבישים."
    וההחלטה היא בהחלט כזאת (אגב, היא כוללת במשתמע אי העמדה לדין על חסימת צמתים מרכזיים לזמן קצר [שכמה זמן זה?]), זה כתוב שם בפירוש.
    ולא, בגירוש לא נעצרו רק על חסימת צירים מרכזיים ובכלל מעצר על חסימת כבישים, גם הצדדיים שבהם, הייתה הבעיה האחרונה ההתנהלות בזמן הגירוש.

10. DRORIKO Member

11. DRORIKO Member

חייב להגיד לכם שראיתי את הסרטון הזה והוא לא עוזב אותי. איך הפורעים האלה מעיזים לפלוש בפראות לקיבוץ כדי לשכשך רגליהם באסי כאילו זה משאב טבע ציבורי. איך אמרה אדריכלית מלחמת יום כיפור-הם לא נחמדים. גם מוזיקת הרקע מוסיפה לזעזוע של הסרטון. מוזיקה שכאילו לקוחה מתוך סרט שואה, אתם יודעים השואה הזאת שהמזרחים לא היו בה כי הם היו עסוקים בלזרוק אחד על השני כסאות עם איציק קלה ברקע. וזה לא שאני גזען חלילה, אני מצביע מרצ, כתבתי פעם טוקבק בוינט בעד הפליטים מאריתראה. אני פשוט לא אוהב שגונבים לי את המדינה.

12. YYY El sabio de Hortaleza היכל התהילה

איזה נחל מסתורי, יוצא מתוך האדמה בשטח הקיבוץ וסמוך לגדר שוב נעלם.

LFC-Gerrard1, oranfu, Sturridge ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  13. סיונרה Member

איך אומרים אצלנו, נתן אשל צדק.

oranfu ו-Sturridge אוהבים את זה.
  14. DRORIKO Member

צדק במה?

15. yonmu Member

"חורבות כפרי ערבים" היה עקיצה ליחס השמאלני להתנחלויות - תל אביב הוקמה על כפרים ערבים שהושמדו בעוד ההתנחלויות הוקמו על גבעות שוממות מאדם.

המצב מאוד פשוט:
    הסכסוך הישראלי-ערבי נוצר בעקבות גלי העלייה והקמת מדינת ישראל.
    גלי העליה והקמת המדינה היהודית בארץ ישראל נבעו מציונות שמתבססת על התנ"ך ("התנ"ך הוא הקושאן שלנו").
    הסכמת העולם להקמת מדינה יהודית דווקא בארץ ישראל נובעת מהכרה בתנ"ך ובערך העל-אנושי שלו.
    לכן, באופן פשוט, להיות יהודי בארץ ישראל ולזלזל בתנ"ך וביהדות זה מצב פרדוקסלי.

רוב מוחלט של ראשי הציונות ומנהיגי המדינה בתחילת דרכה היו אנשים יודעי תנ"ך ומעריכי יהדות, שניסו להציע גישה חדשה ביהדות בוריאציות שונות, מעין רפורמה כזו או אחרת. אני לא מדבר על שמירת מצוות ומחוייבות לשולחן ערוך, אני כן מדבר על זה שהם ראו את עצמם כתנועה חדשה בתוך היהדות. מאברהם אבינו דרך משה רבנו ודוד המלך ועד דוד בן גוריון. זה היה הנרטיב.
    רק בעשרות השנים האחרונות יש כאן תהליך של גלוביליזציה\אמריקניזציה והאלטרנטיבה לתרבות היהודית-דתית היא לא תרבות ישראלית-חילונית אלא תרבות ליברלית-אמריקנית. אדם שחי בתרבות הזו ואומר 'היהדות זה דבר כל כך מטומטם' שולל את כל הנרטיב של הקמת מדינת ישראל. בתפיסה הזו הרבה יותר פשוט שיהודים יתבוללו להם ברחבי העולם במקום להקים מדינה שתהיה תקועה כמו עצם בגרון למאות מליוני מוסלמים בצפון אפריקה ובמזרח התיכון.