בחירות 2013-הדיון הרשמי

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Michael Carrick, ‏3/5/12.

1. פול סקולס Member

במקרה הנדיר שבו מישהו בכלל מדבר על הבחירות, אני מסביר שאני מצביע מרצ (כנראה. אם מישהו אחר היה בראשות מפלגת העבודה הייתי מצביע להם. גם את זהבה גלאון אני לא סובל, אגב, אבל מעריך את ניצן הורוביץ) אפילו שאני לא מסכים איתם ברמה הביטחונית (לאחר בדיקה במצע של כל מפלגה גיליתי שבהיבט הזה אני הכי מסכים עם דבריו של יאיר לפיד- מביך בהחלט).

למה? כי אני לא רואה פיתרון לסכסוך, וכי יש כל כך הרבה נושאים חשובים שכולם שמים בצד בגלל חמאס ובגלל איראן. חלאס, נשבר הזין מכל העניין הזה.
    אנשים לא גומרים את החודש ומצביעים למי ש"לדעתם ינצח את הערבים בעזה".

2. Eric Cantona Member

מילים כדורבנות. חד וחלק החשיבה הכי פרקטית ונכונה. אנשים כבר הפסיקו לחשוב על החיים שלהם ומי מנהל אותם מלמעלה ובמקום זאת עסוקים להיות תקועים עם המפלגות הדפוקות שלהם כאילו שהם חתמו ברית דמים איתם ועם האידיאולוגיה.

3. פול סקולס Member

זה לפעמים מצחיק. אנשים עומדים בתור לקופה בסופרמרקט, מסתכלים בחוסר אונים (אני מקצין, כן..) על המחיר שהם משלמים, אבל העיקר שבסוף הקנייה מקבלים עיתון חינם שעל העמוד הראשון מופיע איזה חמאסניק רעול פנים. Piece of cake. איזה פחד, בואו נצביע לנתניהו ש"שומר על ישראל חזקה".

זה נראה כאילו אם אני אחזור על משפט שקרי שוב ושוב ושוב הוא ייקלט וייקבל איזה סוג של ולידציה. אם אני אחליט שאני נראה כמו בראד פיט ואפרסם שלטים ברחבי המדינה... יש מצב?

... גם הטענה הזאת ש"אין אלטרנטיבה". זו סיבה מספיק טובה להצביע לראש ממשלה שטוב אולי ל 2 % מהאנשים במדינה?

אני לא אומר שכל אחד עדיף עליו, אבל האנשים שכל כך כועסים על ביבי ועדיין טוענים שהוא "עדיף על יחימוביץ' או לבני כי אין להן ניסיון"... ממתי הניסיון שצבר אדון נתניהו היטב עמכם באיזה שהוא אופן?
    גם לבשאר אסאד או חסאן נסראללה יש ניסיון ב'תפקיד' שלהם, אם תרשו לי להנתסח ככה.

נערך לאחרונה ב: ‏5/1/13
  4. אלי מתחן Member

הערבים לא מצביעים. אם הם היו מצביעים המצב שלהם היה טוב בהרבה, ואם הם היו מצביעים למפלגות שגם ידאגו להם, סיוט של כל חבר כנסת ימני קיצוני.
    אני כמו פול סקולס, החלטתי שבבחירות האלה אני הולך עם מפלגה שחילונים כמוני הם האוכלוסיה שנמצאת בראש מעיניה.

אני חייב להגיד שאתם מגזימים, ביבי אמנם ראש ממשלה שנוי במחלוקת, אבל יוקר המחיה הוא לא רק באשמתו. מי שחושב ששלי תבוא ופתאום תוך חודשיים המחירים יורדים ב20% חי בסרט. הזנחה של שנים בתחומים מסויימים זקוקה להשקעה של כמה שנים כדי לחזור למצב תקין. ביבי לא היחיד שהזניח את הנושאים האלה.

5. פול סקולס Member

אף אחד לא יצליח בתקופת זמן קצרה לגרום למצב בו אנשים צעירים פתאום יכולים לנשום לרווחה מבחינת המצב שלהם בבנק (סתם אנחנו על הדוגמא הזאת, זה לא הדבר היחיד שמעסיק אותי).
    אבל מבחינת הנושא הזה, ואחרים כמו זכויות מיעוט או חופש דת, אני רוצה מישהו שלפחות יעשה צעדים בכיוון.

לא מצפה למהפכה יום אחרי הבחירות וגם לא שבועיים. ברור שדברים יקחו זמן.

6. מזגן Member

Dennis Bergkamp,
    אני לא שיא החזקים במספרים וכבר פתחנו את נושא הזה כבר. אתה טוען שנתניהו טוב ל2% מהאוכלוסיה. אבל בזמנו יש את שיעור האבטלה הכי נמוך אי פעם בארץ. איך שני הדברים האלה מתחברים? בקרב שיחות עם חברים שלי פה בקנדה אובמה\הארפר קוצרים קרדיט על ימין ועל שמאל על יצור מקומות עבודה בקדנציה שלהם. איך נתניהו הרודן הנורא לא?

אם מישהו יכול לתת לי חומר קריאה והסבר קצר ל"שטייניץ מוותר על מליארדים לטייקונים על חשבון אזרחי ישראל" אשמח להעמיק בזה, אין כמו טיפול הזוי של הממשלה בכספי הציבור כדי לספק לי חומר קריאה מהנה לישיבות שלי בשירותים (הזמן שבו אני הכי מרוכז ביום בערך).

אגב מחירי מזון זה מהיום בסופר וזה ממש מחיר סביר בקנדה, מה המחיר בשופרסל או רמי לוי או מה שזה לא יהיה שם בארץ?
    https://pbs.twimg.com/media/A_zTHwJCIAE_Ztb.Xxx
    3.90 לקילו.

Mister Joe Cool
    אם נתניהו ראש ממשלה שנוי במחלוקת מה נגיד על רבין?

7. פול סקולס Member

בארץ לפי דעתי מחיר של עגבניה זה 6.99 לקילו.

אני זה שזרק את המספר של "נתניהו טוב ל 2 אחוז מהאוכלוסיה", סתם בשרירותיות. יפה לו אם אכן יש היום את מספר המובטלים הנמוך ביותר אי פעם. אם אכן יש לו מעורבות בכך, צריך לתת קרדיט שמגיע.

לגבי הטייקונים... ממה שעולה לי לראש. יש היום גירעון בתקציב של 14 מיליון שקל אם אני זוכר נכון. יש לך פה כמה אנשים עסקים (נניח, דנקנר ובן דב) שהחובות שלהם ביחד יותר גדולים מהגירעון בתקציב המדינה. למה הם יכולים להמשיך להתנהל בכזאת ראוותנות? החובות שלהם, בין השאר, גורמים לזה שאני משלם יותר מיסים.

8. אלי מתחן Member

שנוי במחלוקת?

זה לא הוגן להשוות מוצרי צריכה בסיסיים במדינות מסויימות לעומת משהו שהוא פחות חשוב בתזונה המקומית במדינות אחרות. בניו זילנד קילו עוף עולה כמו קילו סטייק בעוד בארץ מדובר על פחות או יותר פי 5.

הרווחים הכלואים, רק לציין שאני ממש לא מסכים עם דניס במקרה הזה.

אתה עושה סלט. הם לא חייבים כסף למדינה, אין קשר בין המיסים שאתה משלם לחובות שלהם. יש בעיות אחרות עם הטייקונים שאני ממש לא בטוח ששלי יחימוביץ' תפתור, מקסימום תגרום לכסף שהולך אליהם ללכת לועדי עובדים למיניהם.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏5/1/13
  9. פול סקולס Member

הם חייבים כסף לבעלי המניות שלהם ולבנקים. הבנקים בסופו של דבר הם לא "של" המדינה, גם אם יש להם בעלים פרטיים?

10. אלי מתחן Member

הם כמעט לא חייבים כסף לבנקים, אני יכול להגיד לך את זה בודאות.

11. מזגן Member

mister joe cool
    אתה צודק אין יותר מדי חשיבות אמיתית להשוואה של מחיר העגבניות. בארץ 7 שקל בקנדה 16(לפני מע"מ 13%, 17.60 אחרי). זה פשוט היה לי נוח כי הייתי היום בסופר וזה תמונה מהיום. אבל מחירי המזון עולים בכל העולם לא? לא רק בישראל ולא רק בגלל ביבי הנורא.

שטייניץ מוותר על מליארדים לטייקונים על חשבון אזרחי ישראל - אמר דניס ברגקאמפ (המשתמש http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx )
    וטוב ל2% אמר פול סקולס

באמת שהייתי רוצה איזה הסבר קצר יותר עמוק עם הקשר לנתניהו, אם אפשר עם איזה קישור. אני אקרא עכשיו גם ה"רווחים הכלואים" ששלחת לי עכשיו.

12. Dennis Bergkamp משתמשים של כבוד היכל התהילה

מזגן - לא אמרתי שנתניהו טוב ל-2% מהאוכלוסיה (למרות שיש מצב טוב שזה נכון).

אם תפתח את הלינק שצירפתי בדקה 13:40, תבין בדיוק איך הנתון של האוצר הוא חלקי ומעוות. האבטלה בישראל על פי הדברים של זליכה, היא מהגבוהות בעולם המערבי למעשה.

ועוד פעם בהמשך לדיון ההוא - גם אם נניח שזליכה אינטרסנט ומשקר בסרטון - הבעיה בישראל, ועל זה התחילה גם מחאה גדולה, היא לא אבטלה. הבעיה היא שגם אלו שעובדים, לא גומרים את החודש. גם אם ניקח את הנתון של שטייניץ כאמיתי - אז בכל שאר הפרמטרים של רווחת האזרחים, יש כישלון גדול.

בבקשה - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4301386,00.html
    ויחימוביץ' בנאום יחסית מפורסם בכנסת בנושא - https://www.youtube.com/watch?v=r9z_B5rkvVg

ולגבי מה שיחימוביץ' תעשה... לפחות אנחנו יודעים מה היא תעשה! יש תוכנית כלכלית מוכנה אצלה באתר לכל מי שרוצה לראות! מה ביבי יעשה? תלוי מי ילחץ עליו יותר... אי אפשר להוציא מאף ח"כ מהליכוד שום הצהרה לגבי מה הממשלה תעשה בעניין הכלכלה, מלבד קיצוץ גדול (כי יש בור בתקציב, הרי ויתרו לחברות ענק על סכומים עצומים). לא מפסיקים לברבר שם גם כן - אבטלה נמוכה (באמת יפה אבל לא מדויק, וגם לא הבעיה בכל מקרה), טיפולי שיניים חינם לילדים, הוזלת מחירי סלולרי... שום הצהרה על מה הולך לקרות. רק גאווה בהישגים קטנים או שנויים במחלוקת.

שוב, אני ממש לא בקטע של סוציאליזם כמו יחימוביץ', אבל מה שהליכוד עשה בקדנציה האחרונה זה לבוא במסווה של כלכלה ליברלית ופשוט להחיל רק את החלק הרע בסוציאליזם. כלומר אם היה סוציאליזם אמיתי במדינה, אז לפחות האזרחים היו מקבלים יותר שירותים, שכר המינימום היה עולה וכו'. אצל הליכוד פשוט מעלים מחירים ומיסים למעמד הביניים וזהו. שהאזרחים ילכו להזדיין. ועוד קוראים לעצמם קפיטליסטים.

אם אנחנו מדברים על הרווחים הכלואים, אז יש קשר ועוד איך. העלאת המיסים קשורה ביחס ישיר לגירעון בהוצאות הממשלה. אם המס היה נגבה כמו שצריך - אז אין צורך בהעלאת מיסים מסיבית.

עוד משהו לגבי הליכוד שקראתי אבל אני לא זוכר איפה - עשו בדיקה וגילו שברשימת הליכוד יש הכי הרבה חשודים\מורשעים בפלילים מבין כל הרשימות הרצות לכנסת. עם איך שהפריימריז עובדים שם זה לא מפתיע.

13. מזגן Member

אני דיברתי על נתון היסטורי ישראלי לא בהשוואה למדינות אחרות.

שלי יחימוביץ' אפילו לא נכחה בעת הדיונים (על הרווחים הכלואים) אלא באה לתת "כיף" לכפתור ההצבעה ורצה לראות "חברים" בבית עם החברות.

באחד הדיונים בכנסת שהיא כן נכחה בהם, בנאום "יצאתם מדעתכם" היא דיברה על כך שהטייקונים בכלל היו מסכימים ל10% בלי בעיות אבל מסקר שהופיע בעיתון גלובס. הטייקונים ברובם בכלל לא מעוניינים לממש את החוק החדש שמדבר על מס של 6%. אז מה זה הסיפורי סבתא האלה שלה לגבי זה שהם היו מסכימים למס הרבה יותר גבוהה. שקר? לא לא זה מנת חלקו הבלעדית של שקרניהו.

באמת מעניין העניין הזה. ואני ממש לא מתיימר בלהבין בו אחרי שקראתי את מרקסיסתון ynet. באמת שהבנתי יותר מהתגובות (משני צדי הקשת הפוליטית) מאשר מהכתבות הללו.
    איך שאני רואה את זה ושוב זה מקריאה ראשונית. שטייניץ (או גפני מי שזה לא יהיה שם שיזם את החוק) העביר פשרה.
    פשרה בין לא לגבות כלום ולתת לחברות להמשיך לערום רווחים עוד 20 שנה או יותר (עד אין סוף אולי) ובין לתת להם לקחת את הכסף בתנאים מסויימים ולקבל מס נמוך יותר בהרבה (הגניבה הגדולה של משלם המסים).

עכשיו נשאלת השאלה. מה יוצא לחברות מלערום כסף. הרי כסף לא מושקע הוא כסף שמאבד ערך. אז מה יוצא לחברות מלערום רווחים 20 שנה?

14. Ice Cream חסה

אם נגיד נקח דוגמה על יוקר המחייה, אז ביבי הוביל יחד עם משה כחלון רפורמה/מהפכה/קול איט האו יו וונט בשוק הסלולר... כמובן שהוא ניפח את זה לקמפיין שלו כאילו זה מה שפתר את כל הבעיות במדינה, אבל בפיתרון שמקובל על כולם חוץ מנוחי דנקנר ולא עולה שקל וגם לא מסבך את הממשלה להריץ תכניות - כבר יש הקלה. כמובן ש(לדעתי) השלב הסופי צריך להיות שכל אחד יוכל להקים את חברת הסלולר הפרטית שלו עם התשתיות שלו (בהתאם לתקנים של בריאות ואיכות הסביבה), אבל לאט לאט ואולי נגיע לכיוון הזה. לא רק בסלולר, בהכל.

אבל לרובם ככולם יש מקרר, טלוויזיה, מחשב, אינטרנט, טלפון סלולרי ואייפון לכל ילד, לא?
    שכחת את אורלי קסטל בלום הקבצנית...

מה, רשת א' זה לא שירות לאזרח? והצגות מסובסדות בתל אביב?
    כל אחד במדינה הזו רוצה שהמדינה תספק לו ולמגזרו שירותים שנראים לו הכרחיים כדי שתתקיים מדינה יהודית דמוקרטית (או דמוקרטית יהודית) ואז יוצא שהמדינה משקיעה קצת בכל דבר, וכולנו ממנים קצת ל-100 דברים שונים, למרות שאנחנו צריכים רק 10 מהם, ול-10 שאנחנו צריכים נאלצים להשלים לבדנו (אם יש, ואם אין אז באופן פיראטי, או סתם לקלל). גם אצל החרדים טוענים שהם מרוויחים מעט, ואם להסתכל על זה בתור "משפחה של 8 נפשות מתקיימת מ-10 אלף שקל (5000 מה שנותנים לאברכים, 5000 מה שהאישה מרוויה)+גמ"ח" זה באמת קצת. אבל הרבה חרדים מוכנים לחיות בלי נייקי, אינטרנט, טלוויזיה ואייפון לכל ילד אז הם חיים.

(זה לא מגובה בנתונים, אלא מפרטים שנתקלתי בהם ברשת בעבר ואני זוכר בערך)

15. Eric Cantona Member

מאוד נוח לביבי לרכב על ההישג של כחלון כאילו שזה עושה אותו ראש ממשלה טוב, צחוקים.
    אלו שעובדים באמת לא גומרים את החודש ולרובם אין את כל הכסף לביזבוזים שאתה מנסה לתאר. איפה אתה גר? לגמרי מנותק מהעם. סע דרומה ותראה מה זו החמרה ברמת המחייה. עולם אחר מאשר זה שהיה לפני 4 שנים שמשפחה עוד יכלה בצניעות לגמור את החודש (לא בפאר).

העיקר שהוא שובר שיאים משלו (לא הישגיים עבור העם, אלא שיאים עבור עצמו)
    http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/s480x480/524851_576761495683704_1640600175_n.Xxx