בחירות 2015: פעם רביעית גלידה?

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Michael Carrick, ‏2/12/14.

?

למי תצביע/במי תתמוך בבחירות הקרובות?

1. הליכוד

10 הצבעות
    15.9%
  2. יש עתיד

3 הצבעות
    4.8%
  3. המחנה הציוני

14 הצבעות
    22.2%
  4. הבית היהודי

9 הצבעות
    14.3%
  5. ישראל ביתנו

1 הצבעות
    1.6%
  6. ש"ס

1 הצבעות
    1.6%
  7. יהדות התורה

0 הצבעות
    0.0%
  8. כולנו-מפלגתו של משה כחלון

5 הצבעות
    7.9%
  9. מרצ

12 הצבעות
    19.0%
  10. אחר

8 הצבעות
    12.7%
  1. yonmu Member

@Michael Carrick - אני לא חושב שאתה מציג את הדברים באופן מדויק.
    אני חושב שהעם כל כך מפחד שהעם יונהג על ידי מדיניות בטחונית שמאלנית - שהוא מוכן לוותר על הכל (שוויון בנטל, תקציבים לישיבות, תחבורה ציבורית בשבת) כדי למנוע את זה. זאת היתה מהות ההצבעה לביבי. אם בוז'י היה מציג את עצמו כימני מדינית - היה לו סיכוי להדיח את ביבי.

@alexshw - תשמע את הנאום של ביבי כשהוא פירק את הממשלה. הוא עם לבני ולפיד לא מסתדר. עם גפני ודרעי כן. עם בחר בו. מה לעשות.
    שוב, אני לא אומר אם ביבי אשם או לפיד אשם, אבל שניהם ביחד לא יכולים לעבוד והעם בחר בביבי.

שי אוהב/ת את זה.
  2. alexshw Member

גם רבין ופרס לא הסתדרו ביחד ותאמין לי היו מסוכסכים באופן עמוק, הרבה יותר מלפיד וביבי. אפשר לחשוב שהם בעל ואישה.
    הכל אינטרסים פוליטים צרים ולכן אני לא סובל את ביבי באופן אישי.

3. Michael Carrick מנהל כללי מנהל כללי

קודם כל, לדעתי האישית החרדים בממשלה זה לא אסון כזה גדול. במצב האידיאלי עדיף בלעדיהם, אבל ברור שאם ביום מן הימים השמאל יצליח להרכיב ממשלה זה יהיה בעזרתם, וכמו שאמרה שולמית אלוני זצ״ל, נהיה מוכנים ללבוש שטריימל למען השלום. גם ההתמקדות של לפיד בשוויון בנטל היא פופוליזם זול. זה יהיה נחמד אם זה יקרה, אבל זה לא בטופ 100 של הבעיות החשובות שצריך לפתור במדינה. גם ככה כל מי שהיה יום אחד בצה״ל יודע שהבעיה היא עודף כוח אדם ולא חוסר. לגבי מה שכתבת-המדינה הולכת ונהיית דתית, אתה רואה את זה בכל תחומי החברה, ולדעתי רוב הבוחרים לא מעוניינים באג׳נדה ליברלית בנושא הזה.

4. yonmu Member

ובכל זאת, אני חושב שאם היה מדובר במשאל עם - הרוב היה עם הפרדה (כלשהי) של דת ומדינה (נישואים אזרחיים, תחבורה ציבורית בשבת וכו').
    מצד שני, משאל עם כמובן היה מראה יתרון מוחלט לימין על שמאל.

אם מפלגה מסוימת היתה רצה על טיקט של הפרדת דת ממדינה בלבד, כשהיא תומכת בממשלת ימין (כמו כחלון קצת, למרות שהוא לא אמר את זה בקול) - רוב העם היה 'בעדה' (לא ברור שהוא היה מצביע לה, אבל בהחלט מעדיף אותה על החרדים). ללפיד היה צ'אנס לרכב על הגל הזה ביחד עם אחרים (הכריזמה שלו, יוקר המחייה), אבל לא הלך. בגללו או בגלל ביבי, אבל העם רוצה את ביבי.

5. alexshw Member

זה כן הלך, פשוט התחלק בין 2 מפלגות שלא אמור להיות ביניהם הבדל. למעשה לפיד וכחלון קיבלו יותר קולות בסיכום מאשר לפיד עצמו לפני שנתיים.
    מנסים לנתח מה הציבור מעדיף, אבל מתקבל הרושם שאין יותר מדי רציונליות בהצבעה. הסטיגמות ממשיכות לשלוט והכי מגוחך שמאמינים לראש ממשלה שמשקר 6 שנים ועוד בתקופת בחירות.
    לא חושב שאנשים שהכריעו את הכף חשבו על הדברים בהם אנו דנים פה בהודעות אחרונות.

נערך לאחרונה ב: ‏22/3/15
    Love Is Red אוהב/ת את זה.
  6. yonmu Member

נכון. עם כל האירוניה, הם באמת חשבו על החיים עצמם. בגלל זה ביבי ניצח.

7. Love Is Red Member

אתם הימנים פחדתם שתקום ממשלה עם הרשימה המשותפת ורצתם להצביע לביבי ואני זה שמפלג?
    אני בסך הכל לא רוצה לראות בממשלה את הבית היהודי והחרדים כמו גם את הרשימה המשותפת...
    אני פשוט רואה איך החרדים ובנט שותים כספים החרדים בשביל החרדים ובנט להנתחלויות, וכמובן הרשימה המשותפת שמעולם לא היו אמורים לשבת בממשלה עם העבודה.
    אגב לא הייתה לי גם בעיה שהחרדים יישבו בממשלה של הרצוג, אבל שזה גם בנט וגם החרדים ביחד זה שתייה רחבה של כספים שהם לא לטובת הציבור.
    עדיף כבר לביבי למחול ללפיד ולבנות ממשלה עם כחלון לפי ליברמן ובנט...

8. Super Mario Member

מע''מ אפס זה חוק הזוי? להוריד לאנשים את המס על דירה ראשונה שלהם בחיים שגם ככה עולה לא מעט, זה הכי לדאוג למעמד הביניים שיש.
    ומה זה בדיוק "עולה לנו"?
    אפשר לחשוב שמישהו בא ולוקח לך כסף מהכיס, מע''מ זה מס נוסף על מוצר ששווה פחות והמדינה מייקרת את המוצר הזה.
    שלא לדבר על זה שהשנה המסים לא היו אמורים לעלות סוף סוף והוא גם התכוון להוריד מכס על מוצרים מסויימים.
    לפיד היה שר אוצר הרבה יותר טוב משטייניץ.

9. orimor2212 מיטשיסט, יועץ תקשורת לשר בן מנספורד אטבריאן

למדת פעם כלכלה בסיסית?

10. Super Mario Member

מה זה בסיסית?

11. Dennis Bergkamp משתמשים של כבוד היכל התהילה

קודם כל, אני לא רואה את עצמי כ"עם אחד" עם הערבים המוסלמים אז אני לא רואה איך אני יכול לפלג את עצמי מהם. בכל מקרה, אני לא זה שהולך וקורא לאחרים פלגנים בזמן שאני רוצה לסלק מפלגות של ציבורים מסוימים מהממשלה... זו צביעות אופיינית.

אני יודע שאין לך מושג כמה כסף באמת הולך לחרדים ולהתנחלויות, לעומת כסף שהולך לשאר המדינה. אני יודע שאתה רק ניזון מאמירות של בובות חלולות כמו סתיו שפיר או יאיר לפיד שזועקים על ההתנחלויות או החרדים ויודעים שה"תקשורת" לא באמת תבדוק מספרים. אני גם יודע שאם אבקש ממך לספק לי את המספרים הללו, אתה לא תהיה מסוגל כי העובדות לא מעניינות אותך. אז ברשותך לא אתעמק בשקר הזה יותר מדי.

"עדיף לביבי למחול ללפיד" - לא, עדיף לך שהוא ימחל ללפיד, כאן הבלבול שלך ושל אלכס, שלא מבינים שמצביעי הליכוד לא רוצים את לפיד הכושל בממשלה וכן רוצים את החרדים.

מע"מ אפס זה חוק הזוי כי הוא נוגד את הכללים הכי בסיסיים של היצע וביקוש. ועדת הכספים חיפשה במשך חודשים כלכלן שיגיע לועדה ויתמוך בחוק ופשוט לא מצאו. אפילו יש ספק בכך שהחוק הזה היה עוזר לצעירים, הרבה בעייתיות עלתה ממנו לגבי הצורה שהקבלנים יכולים להתמודד איתו. בקיצור חוק פופוליסטי, שמתעלם מהמצב הנוכחי ורק מחמיר אותו.

בסופו של דבר, בגלל שלפיד הוא אפס פוליטי שעם 19 מנדטים בממשלה לא מצליח להזיז כלום, הוא קרא לצעירים לא לקנות דירה עד שיעביר את החוק, ומי שחיכה שילם עשרות אלפי שקלים יותר. אחלה שר אוצר.

לגבי "מה זה עולה לנו" - לפיד התכוון ואפילו התעקש להעלות את הגירעון של המדינה (לאחר שאמר לפני הבחירות שאסור להעלות את הגירעון), ותוכנית המע"מ אפס היתה גורמת למדינה לגבות כמה מליארדים פחות של שקלים. כלומר זה בהחלט בסופו של דבר עולה לי ולשאר האזרחים. ברגע שתקציב המדינה לוקח בחשבון הכנסה מסוימת, ואתה מוריד את ההכנסה הזו מבלי לקצץ בהוצאות - אז לבטל מס שכזה הוא בעצם לקחת מכיסם של האזרחים כי נוצר גירעון שצריך לכסות שצובר ריבית.

לגבי כל שיח ה"ממש לפני שביבי פיטר את לפיד הוא עמד לעשות ככה וככה" - הרשה לי לפקפק, הבן אדם אלוף בהפרת הבטחות בחירות, הוא הפר כמעט כל הבטחה לבוחריו או רימה אותם. בהסתכלות על מה שעשה, מתברר שהוא אפס פוליטי, חסר כל הבנה במה שהוא התעסק בו וכנראה אחד משרי האוצר הגרועים בהיסטוריה. כן, יותר משטייניץ.

12. SerieA Il Capitano

@Dennis Bergkamp
    אני חושב שאתה ממש ממש ממעיט בערכו של נתניהו כשאתה אומר שלפיד כל כך עלוב.

הרי נתניהו הוא זה שדחף אותו לתיק האוצר מתוך ידיעה ברורה שהוא ייכשל. נתניהו חיסל את לפיד פוליטית בכזו קלות שזה פשוט מצחיק. לפיד פשוט נכנס לביבי כמו כפפה ליד לדמות של הפוליטיקאי החדש והבלתי מנוסה, ונתניהו פשוט טאטא אותו כדי שוב לרוץ לחרדים.

ממשלת שמאל הייתה רעה לישראל מכיוון שהיא מציעה כלכלה סוציאליסטית שברור שתוליך אותנו למדרון חלקלק.

אבל זה ממש לא אומר שנתניהו הוא ראש ממשלה טוב. הוא עשה מעט מאד למען השוק החופשי בממשלותיו, לרוב העביר חוקים סוציאליסטים (מלבד רפורמרת "שמיים פתוחים" והסלולר) וליקק למפלגות אחרות רק כדי לשמור על יציבות פוליטית.

נתניהו הוא חלופה גרועה מאד, למזלו המערך היא חלופה גרועה הרבה יותר.

בנוסף, על סמך מה הסקת שמצביעי הליכוד מעדיפים את החרדים מאשר את לפיד?

גילוי נאות: אני שמח שלפיד לא בממשלה כי יגנזו את התכנית האווילית לשיוויון בנטל (אני בעד פטור גורף לכל חרדי במדינת ישראל משירות צבאי, הצבא אינו זקוק להם והם יהיו יקרים מאד וחסרי תועלת ממשית למערכת שלא זקוקה לחיילים נוספים), והתכנית הגרועה אף יותר של מע"מ 0. זה ממש לא אומר שנתניהו הוא ראש ממשלה טוב. אני מחכה עדיין לקיום ההבטחות על הפחתת הרגולציה, הפחתת המכסים, ושאר ההבטחות הליברליות שהוא מסרב לקיים, רק כדי לשרוד פוליטית. אני בטוח שהעלאת קצבאות הילדים בגלל הלחץ של החרדים תהיה צעד מאד משמעותי בהשארתם מחוץ לשוק העבודה.

VAR ו-golding אוהבים את זה.
  13. orimor2212 מיטשיסט, יועץ תקשורת לשר בן מנספורד אטבריאן

דניס ענה לך בגדול.
    מי שחושב שזה רעיון טוב לא מבין איך עובדים מיסים, או תקציב מדינה (אי אפשר לקצץ במיסים במדינה בגירעון מצטבר ומעמיק, זה הזוי).
    לא סתם שום כלכלן רציני לא תמך בזה, מדובר בהזייה שנשמעת טוב על הנייר, אך בפועל היא טמטום קטסטרופלי.

14. alexshw Member

אני לא פוסל שלפיד עשה טעויות, אבל האינטרס של מדינת ישראל הוא שילוב של חרדים בחברה לא רק דרך הצבא, גם שירות לאומי גם מקומות עבודה.
    בסופו של דבר וכאן חשוב מאוד החינוך, צריך שכמה שיותר אנשים יצאו ממעגל החרדיות.

15. SerieA Il Capitano

במערכת הביטחון, שירות לאומי הוא טמטום שתכליתו להתחבב על האוכלוסייה שהשלטון רוצה להתחבב עליה. הם עושים את אותה העבודה כמו חיילות ומקבלים יותר משכורת, ותנאים יותר טובים. מעבר לעובדה שזו אפליה פסולה, זה בזבוז כסף טהור.