בחירות 2021 (א'?)

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י Michael Carrick, ‏5/2/21.

?

למי תצביע בבחירות?

1. הליכוד

5 הצבעות
    12.5%
  2. תקווה חדשה

6 הצבעות
    15.0%
  3. ימינה

7 הצבעות
    17.5%
  4. יש עתיד

6 הצבעות
    15.0%
  5. הרשימה המשותפת

2 הצבעות
    5.0%
  6. ש"ס

0 הצבעות
    0.0%
  7. ישראל ביתנו

1 הצבעות
    2.5%
  8. העבודה

2 הצבעות
    5.0%
  9. הציונות הדתית

4 הצבעות
    10.0%
  10. אחר

7 הצבעות
    17.5%
  1. alexshw Member

"מסורתיים" = דתיים מזויפים.
    דת מטילה על אדם חובות ומגבלות. מגבילה את החופש שלו. או שאתה דתי או שלא.

חרדים לא יהודים ובטח לא ציונים. אני לא מבדיל בינם לבין ג'וקים למען האמת.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

נערך לאחרונה ב: ‏14/3/21
  2. italiano Member

אני לא שומר שבת, לא צם ביום כיפור
    אני כן מניח תפילין וכן שומר מסורת בחגים
    אני דתי מזוייף?*/aaa021
    (אני מגדיר את עצמי כחילוני, בכל אופן)

3. alexshw Member

לחלוטין. אתה מתחזה. בשביל מה אתה צריך תפילין? מה זה נותן לך? אתה בעיקר משקר לעצמך.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

4. yonmu Member

בוודאי שיש לי, אבל בשביל זה צריך לעשות אנליזה רצינית, לא הקשקושים שרואים בתקשורת שמנסים ליצור אקסיומה של 'נכשלנו'.

בוודאי שיש. בדיוק לפני הודעה אחת דיברת על KPIs. אפשר להתווכח מה השקלול של כל מדד ומה חשוב לכל מדינה, אבל זה מדיד לחלוטין.
    תבחר חופש, תבחר כלכלה, תבחר תמותה, תבחר תחלואה, תבחר הדבקה.
    תוסיף פרמטרים של מדינת אי, של כפיפות לארגון על-מדינתי, של גיאוגרפיה, של אוכלוסיות שוליים, של סגנון חיים, של גיל אוכלוסיה, של הכל.
    בכל זאת - יש מדדים, ואתה זה אתה כתבת במפורש, וברור לך כמו שברור לי שכמעט כל בחינה של מדינות הOECD לפי מדדים הגיוניים תוביל לתוצאה הפשוטה שבה מדינת ישראל תפקדה טוב יותר מאשר רוב המדינות המפותחות.

אני לא חושב שזה מה שמדינת ישראל החליטה בהכרח, ובכל מקרה זה לא משנה.
    אם המדינה האחרת לא הצליחה להוריד את התחלואה אבל במקביל ניסתה למנוע פגיעה בכלכלה אבל הכלכלה שלה נפגעה יותר - אז באופן יחסי היא נכשלה יותר ממנו.

כל הביקורת על ביבי היא בהשוואה לאיזה פוליטיקאי מושלם, כחלק מאיזו פנטזיה ילדותית.
    "ביבי שיקר!" - גם גנץ ולפיד ובוגי ואשכנזי וניסנקורן ובוז'י ועמיר פרץ והנדל והאוזר.
    "ביבי מעדיף את הכוח שלו על הכל!" - שוב, גם כל פוליטיקאי אחרת.
    "בישראל של ביבי לא התמודדו מושלם עם הקורונה" - גם בכל מדינה אחרת.

אלה טענות ילדותיות. המצוי נמדד מול מצוי אחר, ולא ביחס לרצוי.
    ברור לכולם שיש פרמטרים ברורים להצלחת המאבק בקורונה (כלכלה, תמותה, חופש), וברור לכולם שישראל עם ציונים טובים מהממוצע.
    הניסיון לברוח מהעובדות החד משמעיות האלה לטובת הערות שוליים היסטוריות ונגזרות שלישיות ורביעיות הוא לא ביקורת הוגנת, והראיה הברורה ביותר לכך היא שאף אחד ממבקרי נתניהו לא טרח להציג ניתוח שמוציא את נתניהו רע, אלא רק ניסיון שטיפת מוח תקשורתית של 'נכשלנו. עובדה, כי נכשלנו, והראיה לכך היא שנכשלנו. כי נכשלנו. כי מגיפה ומתים ותחלואה, אז נכשלנו'.

5. avicii Member

הגישה שלו היא גישה אשכנזית קלאסית- או שאתה מאה שערים או שאתה אפיקורס מוחלט. אין אמצע.
    יש כאלה שאפילו ניסחו שיש אורתודוקסיה דתית ויש אורתודוקסיה חילונית. יש דרך אחת להיות דתי ויש רק דרך אחת להיות חילוני.

אבל רוב הישראלים חיים איפשהו באמצע

Nigel de Jong ו-Roma אוהבים את זה.
  6. alexshw Member

מה קשור למזרחי או אשכנזי? איפה רשמתי משהו על עדה. אני מודע לקיומם של הרבה דתיים אמיתיים ושגם תורמים למדינה.
    פשוט מצחיק אותי הזיוף של מסורתי, שאתה רוצה להראות כאילו גם דתי אבל גם לא רוצה באמת להטיל על עצמך את כל המגבלות של הדת. זו צביעות.

מדינה ודת צריכים להיות מופרדים. מי שנוסע בשבת וזה הרוב המוחלט, צריך להיות לחלוטין בעד זה. זה אמור להיות האינטרס שלו.

נערך לאחרונה ב: ‏14/3/21
  7. abcd Member

אתה אוהד מכבי חיפה מזויף, אתה מנסה להראות שאכפת לך כשאתה כותב 15 אלף הודעות של שחר כשבפועל לא היית במשחק 20 שנה. זו צביעות.

Roma אוהב/ת את זה.
  8. Clichy COYG

@alexshw
    התחום הזה מאוד מורכב (כל אחד ואמונותיו) אבל בגדול זה כל הקטע של מסורתי - שהוא מקיים חלק מהמצוות בתור מסורת ולא כהלכה דתית בהכרח.

לכולם יש מסורת כלשהי - חלק עושים טיול כל שבת, אחרים עושים על האש אחרי כל סוף סמסטר ויש כאלה (להבדיל כמובן) שמקיימים דברים כמו שמירת שבת וכד'. מה ההבדל?

9. alexshw Member

פחות מ 20. בשנים האחרונות אני יותר שונא את המועדון ורואה בו מכבי שחר, מאשר אוהד. לא מסתיר זאת אף פעם.
    מעל 5 שנים לא קניתי שום מוצר שלו. אגב העונה אני שונא אותם רק יותר.

שיעשו בביתם מה שבא להם. הצביעות מתבטאת בסטטוס קוו הקיים שהוא חסר כל הגיון ולא משקף את המציאות.
    הצביעות מתבטאת כשכל ערס שם כיפה בבית משפט ושאנשים מנצלים את הדת לצרכיהם.
    ישראל מדינה חילונית לכל דבר. אין סיבה שדת ומדינה לא יהיו בנפרד.

10. yonmu Member

אלכס: ישראל מדינה חילונית לכל דבר.
    ישראל: רק מי שיהודי על פי ההלכה או שעבר גיור יכול לעלות ולקבל אזרחות (ובני משפחתו).

11. alexshw Member

אתה טועה. אם אני אתחתן עם לא יהודיה, היא גם תקבל אזרחות. אומנם לא מיד, אבל אחרי מספר שנים ולפני זה תקבל תושבות קבע ובעצם תהנה מכל הזכויות פרט לזכות בחירה.

אני לא יוצא נגד הגדרה של מדינה יהודית. מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי ומדינת ספרד היא מדינת העם הספרדי(ועוד כמה עמים). למה בשביל זה אני צריך להיות נתון למרות של איזה זקן סנילי שיקבע פה מה צריך לעשות במדינה? אין חיה כזו בשום מדינה דמוקרטית אחרת.

12. Clichy COYG

הסטטוס קוו נועד לרצות את החרדים, לא את המסורתיים.

13. avicii Member

מזרחי ואשכנזי לא במובן שקאריק אוהב להשתמש בו.
    כשבאירופה התחילה תנועה ההשכלה והחילון, רבנים חששו מהתנתקות מהיהדות, אז הם החליטו להקפיא הכל ולא לבצע שום שינוי בהלכה.
    מה שנקרא חרדים היום.
    כתוצאה מההתחרדות והקיפאון של ההלכה,רבים החלו להתנתק מעול המצוות.
    של התנועות האלו צמחו באירופה, בעיקר במזרח אירופה, והמאבק הזה הוא בדיוק המאבק בין חילונים לחרדים. מכאן נגזר היחס למצוות:
    חרדים מקפידים קלה כחמורה, וחילונים שואפים להתנתק מכל מצווה.

למה יהדות ספרד היא שונה? כי במדינות ערב והאסלאם, תנועה ההשכלה הייתה יותר מוגבלת מאשר באירופה. בגלל זה לא נוצר הנתק בין ההשכלה והחילון להלכה. בהתאם גם היחס של יהודים דתיים ממדינות ערב למדינת ישראל היא של המשך של המסורת ולא ניתוק מהמסורת.

רוצה להתחבר למה ש @Clichy אמר:
    מה שאתה רשמת זה בדיוק מה שחרדים אשכנזים אומרים על מי שלא כמוהם. שמי שמסורתי ושומר חלק מהמצוות הוא מחפף ועושה בכאילו ורק את המצוות הקלות.
    אבל אם מסתכלים על מה בדיוק מסורתיים שומרים, תגלה שהם דווקא שומרים על המצוות היותר קשות ביהדות כמו ברית מילה,כשרות, אי אכילת חמץ בפסח, צום בכיפור וחלקם גם שומרי שבת.כלומר, הם לא עושים מצוות קלות כמו נטילת ידיים למשל, אלא מצוות שהגוון שעולה מהן הוא גוון זהותי. אלו מצוות שיוצרות זהות יהודית,לכן רוב הישראלים מקיימים אותן במידה מסויימת.

מקווה שהצלחתי להסביר למה התכוונתי בגישה אשכנזית.

Roma, Nigel de Jong ו-Clichy אוהבים את זה.
  14. VAR Member

15. alexshw Member

תקיים כל מסורת שאתה רוצה. שוב איך זה משנה את העובדה שהם חילונים, אם הם נוסעים בשבת? ולמה הם תומכים למעשה בסטטוס קוו?