דיון האצטדיונים - מה בבניה ומה בתכנון?

הנושא בפורום 'פורום כדורגל עולמי' פורסם ע"י kfiros, ‏5/3/10.

1. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

עמרי, למרות 4 הדוגמות שהבאת אני לא חושב שריבוי תאי צפייה זה דבר מקובל באופן יוצא דופן בדרא"מ, אבל אני לא רוצה לקבוע כלום על מדינות שאני לא מכיר את מרבית האצטדיונים בהן. בארגנטינה, הבומבונרה הוא די החריג בנושא הזה, שאפשר לציין גם את האצטדיון העירוני החדש (יחסית) בלה פלאטה ואולי עוד אחד או שניים שיש בהם יותר מכמה תאי צפייה בודדים. גם באורוגוואי לא תמצא כמות גדולה של תאי צפייה, אם בכלל, במרבית המגרשים.

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏2/6/11
  2. ~Omri~ Member

אבל האם אתה מכיר איזור נוסף בעולם פרט לדרום אמריקה בו יש אצטדיונים עם כ"כ הרבה תאי צפייה? רק בדרום אמריקה יש כאלה...

הנה אצטדיון נוסף בפרו, בעל תאי VIP רבים, המשמש את קבוצת אוניברסיטריו:
    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b5/Estadio_Monumental_en_la_final_2009.Xxx/800px-Estadio_Monumental_en_la_final_2009.Xxx

אצטדיונה של נבחרת אל סלבדור. אמנם לא דרום אמריקה, אבל גם תופס במקרה הזה (אמריקה הלטינית):
    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/Estadio_cuscatlan.Xxx/800px-Estadio_cuscatlan.Xxx

3. עומר משתמשים של כבוד היכל התהילה

לגבי האיצטדיונים של קולומביה, ה-3 הראשונים נראים נהדר (כמה מכילים?) אפילו ברמה של מונדיאל. השאר נראים עדיין פח http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

4. idans10 Carlos El Pibe Valderrama מנהל כללי

עומר, אני מסכים איתך לגבי האיצטדיונים של קאלי ומדיין, אבל בוגוטה (לפני אחרון) נראה מצויין. לגבי המקומות:

פריירה- 39,000
    באראנקייה-50,000
    קרטאחנה- 32,000
    קאלי- 45,000
    מדיין- 45,000
    בוגוטה- 44,000
    ארמניה- 29,000

המקומות זה כיסאות, לא כולל את האנשים שיכולים להידחף בטריבונות.

5. עומר משתמשים של כבוד היכל התהילה

קיבלת את אישורי גם על הלפני אחרון...בוא נגיד את זה ככה, אם קולומביה רוצה, היא יכולה להרים אפילו מונדיאל, בחסות הקרטל http://www.asoccer.co.il/html/emoticons/smile.Xxx

נערך לאחרונה ב: ‏2/6/11
  6. idans10 Carlos El Pibe Valderrama מנהל כללי

צחוק צחוק, אבל אפילו הנשיא הודיע שהמדינה רוצה ללכת חזק על המונדיאל ב-2026, אגב ייתכן אולי עם אירוח של פרו או אקואדור. אסור לשכוח שקולומביה כבר קיבלה מונדיאל לארח ב-1986, אבל אז פרשה עקב קשיים כלכליים.

7. עומר משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני לא יודע עד כמה זה אפשרי עבור קולומביה לארח מונדיאל. עם כל הכבוד, האיצטדיונים צריכים לעמוד ברמה מסוימת ובקולומביה לא ראיתי אפילו איצטדיון אחד "אנגלי" או משהו בסגנון ברמה גבוהה. וזה לא רק זה, זה הסדרי ביטחון, מלונות וכו'...

8. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

כמוני כמוך שנינו לא מכירים את רוב האצטדיונים בדרא"מ, לכן דיברתי על שתי המדינות בהן אני כן מכיר את האצטדיונים - ארגנטינה ואורוגוואי - שם להוציא את הבומבונרה לא ראיתי מגרש עם מספר דומה של תאי צפייה כמו שיש לארסנל בלונדון (בו הייתי) ולדעתי בבוקה יש אפילו פחות אגב (אבל לא בטוח). מה גם שבשביל להשוות לשאר העולם אני צריך להכיר את האצטדיונים שלהם, אני אשאר צנוע ואתוודה שאני לא מכיר כל כך הרבה...

כמו שאמרתי, אני לא מתיימר לקבוע שמה שכתבת לא נכון, אלא רק לסייג את זה קצת עם הידע והרושם שלי ולהזכיר לך שמדובר בדוגמאות בודדות שמתפזרות על מספר מדינות אבל לא על כולן ואפילו לא רובן. בשביל לאשש או להפריך את הטענה שלך נצטרך לבדוק כמות גדולה יותר של אצטדיונים ומיותר מדינות (מדרא"מ ומקומות אחרים להשוואה).

זה יכול להיות מעניין האמת, בתור אחד מהמומחים שלנו פה לאצטדיונים אתה מכיר אתר שיש בו נתונים על תאי צפייה וכדומה באצטדיונים ברחבי העולם?

9. itay7 Member

בדרא"פ היו לפני שהיא זכתה? ממילא רוב האצטדיונים שבונים למונדיאל הם או חדשים או משופצים, ככה שזה ממש לא משפיע.

לגבי התאי צפייה, לפחות לגבי פרו אני יכול להגיד שהם ממנים חלק רב מהבנייה. קח לדוגמא את האצטדיון הלאומי הנהדר שייחנך בעוד חודש וחצי - בזכות תאי הצפייה שהושכרו במחירים גבוהים מהמצופה, תוך פחות מעשר שנים האצטדיון יחזיר את ההשקעה בו, וזה רק ממכירת כרטיסים ומהחנויות והמסעדות שיהיו בו (אחת בראש המגדל של השף המפורסם, גסטון אקוריו), בלי לקחת בחשבון השכרה לקבוצות וכו'.
    אגב, לעלויות הבנייה נכנסים גם החניון התת-קרקעי, הפיכת הרחוב למדרחוב, נטיעת עצים וכו'.

כנ"ל לגבי האצטדיון של אוניברסיטאריו שהראו פה, אחד מהטובים ביבשת אמריקה לדעתי (בטח מבחינת הצפייה והאקוסטיקה), למרות שהוא אצטדיון פרטי. בשתי המקרים המדינה לא הוציאה סול אחד (ההתאחדות שילמה עבור השיפוץ מהלוואות מבנקים).

אגב, אם לקוסט יתבעו את בורסא, מה קוקה-קולה יגידו עלינו?

10. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

איתי,

ומלבד שני האצטדיונים האלו אתה מכיר הרבה מגרשים עם כמות גדולה של תאי צפייה בפרו? אני מכיר רק את האצטדיון של הסניור הקדוש הוד עתיקותו איברה, שם לא זכור לי בכלל תאי צפייה ובטח שלא הרבה...

נערך לאחרונה ע"י מנהל: ‏3/6/11
  11. itay7 Member

בקוסקו באמת אין תאי צפייה, אבל יש כמה בהם יש כמות קטנה, כולל שני אצטדיונים של קבוצות בליגה השנייה (Rosas Pampas של ספורט אנקאש, ו-Centenario של חוסה גאלבס).

באצטדיון של אליאנסה לימה יש הרבה ביציע המערבי. התכנון הוא לעשות בכל המגרש במסגרת השיפוץ, אז האצטדיון יראה ככה.

גם האצטדיון בטרוחיו, שיעבור בקרוב שיפוץ לקראת המשחקים הבוליביריאנים ב-2013, אמור להכיל כמות די נכבדת של תאי צפייה.

נערך לאחרונה ב: ‏3/6/11
  12. ~Omri~ Member

בפורום האצטדיונים של skyscrapercity יש אשכול המוקדש כולו לנושא. הגולשים ערכו שם רשימה של אצטדיונים עפ"י מספר תאי VIP. בכל פעם שהם מצאו נתונים על תאי VIP באצטדיונים נוספים, הם הוסיפו אותם לרשימה:
    http://www.skyscrapercity.com/showthread.p...=464228&page=16

הבנתי משם שתאי ה-VIP באצטדיונים באמריקה הלטינית, מיועדים למעמד הביניים. הקהל שם הוא די אלים, ולעתים קרובות המשטרה צריכה לטפל בהתפרעויות. התאים הללו נועדו למי שיש לו קצת כסף, ומעוניין לראות משחק כמו בן אדם...

13. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

איתי, זה מחזק את הרגשתי שתופעת תאי הצפייה היא תופעה חדשה יחסית ולכן קיימת בעיקר במגרשים החדשים או אלו שמשופצים לאחרונה, בין אם לקופה ובין אם לטורנירים אחרים, או סתם. האמת שזה בנאלי וברור מאליו, אבל זה מסביר גם למה עומרי קיבל רושם כזה (בתור אחד שמתעניין בעיקר בשיפוצים ואצטדיונים חדשים).

עמרי, בלינק שהבאת אכן לא מופיעות 2 המדינות שאני דיברתי עליהן, ארגנטינה ואורוגוואי, בצמרת כמות תאי ה-VIP. להוציא את החדש של אינדפנדיינטה והרבה מתחת של נאסיונאל עם 60 ומשהו, שכנראה גם החדש בלה פלאטה והבומבונרה יכלו להכנס שם איפשהו באמצע.

לגבי ההסבר לריבוי התאים לכאורה, הוא נשמע הסבר סביר אבל הייתי מברר אותו יותר לעומק לפני שהייתי מאמץ אותו כעובדה שאין עליה סייג. גם ההסבר שהציע איתי הגיוני ומבוסס בעדויות מוצהרות. כמעט בוודאות שזה לא בא אחד על חשבון השני ומדובר שילוב, לפחות באצטדיונים החדשים בהם מספר תאים גדול. לאצטדיון שלנו לדוגמא, ראסינג, זה לא תופס כי מלכתחילה אין כמעט תאי צפייה וזה של ההנהלה ומקורבים בלבד.

באופן כללי, אני מסתכל בחשדנות על כל הסבר שמכליל כמקשה אחת את כל אמל"ט, אמריקה הדרומית, אירופה, העולם או כל קטגוריה מאוד כללית ומופשטת אחרת. מתוך 63 האצטדיונים שבהם מעל 100 תאי צפייה לפי הרשימה מככבות מקסיקו בעיקר ופרו עם השיא, אך מרבית מדינות אמל"ט כלל לא נכללות בה או שנכללות עם אצטדיון אחד או שניים. שיורדים מתחת ל-100 תאים, יש נציגות אפילו יותר קטנה. אז האם אפשר להכליל על הקטגוריה הרחבה הזו שנקראת אמל"ט? מצד שני, עיר שצצה די הרבה ברשימה, היא לונדון על שלל מגרשיה, כמו גם מדינת ארה"ב ודרא"פ במבט חטוף.

14. itay7 Member

ההסבר של אנשים עם קצת כסף שרוצים לראות משחק כמו בני-אדם לא תקף לאצטדיונים בפרו, שכן התאי צפייה נמכרו, או יותר נכון הושכרו ל-20 שנים. רוב הרוכשות הן חברות מסחריות, וקומץ אנשים פרטיים עם הרבה יותר מ?קצת כסף?. לא ידוע לי שהם מוכרים כרטיסים אליהם, למרות שספסרות יש תמיד.
    בדר?כ נותנים לאנשים מהחברה בתור צ?ופר, או למשקיעים פוטנציאלים בשביל להרשים.
    אגב, skyscrapercity כבוד!

נערך לאחרונה ב: ‏3/6/11
  15. Franco מנהל ראשי מנהל ראשי

דוגמה ללמה כדאי להיזהר ולהתייחס בחשד להכללות על קטגוריות כמו אמל"ט. יכול להיות שבחלק מהמדינות זה נכון, בחלק אחר זה כמו שאיתי מציין ובחלק אחר בכלל אין כמעט תאי צפייה...