דיון הליגיונרים 14/15

הנושא בפורום 'פורום כדורגל ישראלי' פורסם ע"י שי, ‏21/10/14.

1. סמואל אטו Member

לא אמרת פה כלום.
    מה זה כושר שיא? מי אמר שקהת למשל בכושר שיא היום? ואם כן, אולי הכושר שיא הזה לא יספיק אפילו להיות שחקן לגיטימי בליגה באוסטריה?
    וכמובן שזה תלוי בהחלטות,שרשרת מזון וכו׳, אבל זה נכון לכל דבר ביקום הזה.

אתה קובע פה משהו מאוד ספציפי ואז מסייג אותו באופן כולל.
    אני אומר, תבדוק את המציאות ותגיע למסקנות. אילו שחקנם עברו בליגה הזאת, מי יצא לליגות גדולות ומה המכנה המשותף ביניהם, מי החזיק מעמד שם.

הדיון התחיל מהטענה שהליגה האוסטרית עדיפה על הישראלית/מכבי ת״א בגלל הסקאוטרים שמסתובבים שם. בוא נבחן את זה באמת.
    אם ייני יצא להולנד, עטר ובן-בסט יצאו לצרפת, זהבי יצא לאיטליה והיום יכול לצאת שוב, דמארי קיבל הצעה מסלטה ויגו הספרדית, אז גם מכאן אם אתה ב״כושר שיא״ תקבל את הצעות מהליגות הבכירות.
    כך שאם סקאוטרים זאת הסיבה העיקרית לצאת לאוסטריה, אז זה מיותר.

2. Butragueño מנהלים

אני מרגיש שאני לוחץ גז על ניוטרל, אתה לא מוכן לנסות להבין בכלל את מה שאני אומר, בגלל זה אני אגיד את זה פעם אחרונה כדי לתת לדיון הזה בשר בנושאים אחרים.

אמרתי שמבחינת קהת ללכת לאוסטריה טוב יותר בשביל הקריירה שלו מלשחק במכבי ת"א, ואני לא נכנס לזה אם ישחק במכבי או לא.
    באוסטריה יש לך בכל משחק לא מעט סקאוטים, כאשר בישראל מגיעים אחד לחודש לראות משחק אחד, בשביל שחקן אחד שהסוכן שלו הפך את העולם בשביל שיגיע.
    ציינת פה שמות של שחקנים ישראלים שעברו לקבוצות באירופה בלי תחנת הביניים. ייני יצא להולנד אחרי 11 עונות במכבי ת"א, עדן בן בסט הסתובב ב4-5 קבוצות בארץ לפני שעבר לצרפת, ואותו הדבר לגבי אלירן עטר.
    חלק מהם בזכות סוכנים שרלטנים שעשו עליהם לא מעט עמלות בשביל להעיף אותם קדימה.

שחקנים ישראלים אכן מקבלים הצעות מליגות בכירות, אבל אחרי הרבה מאוד זמן שהם נשחקים בליגה שלנו, בגלל הסיבה שציינתי - מערך הסקאוט הארופאי לא מגיע לפה בתדירות גבוהה.
    וגם כשהם עוברים לליגות הבכירות, הם מגיעים לריימס, ויטסה, פלארמו, אוסטריה וינה או סלטה ויגו. לא לליון, איידהובן, יובנטוס, זלצבורג או ברצלונה, ובשביל להגיע לשם "תחנות הביניים" יכולות להיות קרש מקפצה מעולה.

3. סמואל אטו Member

הבנתי אותך, העניין הוא שאני לא מסכים איתך.
    כל מה שכתבת פה זה טחינת מים של דברים שכבר אמרת, עניתי עליהם ואתה לא מפריך את הטענות שלי בשום צורה.

זה שאוסטריה מוצפת בסקאוטרים זה נחמד ויפה, אבל כמה שחקנים מעל גיל 23 באמת מעניינים אותם ועושים את המעבר מאוסטריה לספרד/גרמניה/איטליה/אנגליה?
    מעט מאוד.
    כמה מהם מגיעים למועדון שהוא מעל קרש הביניים? - 0.
    עכשיו אתה טוען שישראלים נשחקים בליגה בגלל שאין סקאוטים, אך זה לא מתיישב טוב. לא עם העובדה שגם האוסטרים לא יוצאים בתדירות גבוהה ולא עם הטענה הקודמת שלך ש״מי שטוב - יוצא״.
    בינתיים, מקרי המבחן הבודדים שלנו של ישראלים שיצאו לליגות פיתוח כמו אוסטריה,בלגיה או שוויץ והצליחו לא מוכיח שההתקדמות משם היא יותר קלה בגלל ״סקאוטים״. אם ההצעה הכי טוב של רפאלוב ממערב אירופה זאת אלצ׳ה מתחתית הליגה הספרדית( קבוצה ברמת אלמריה של חמד), אז זה אומר דרשני.
    ד״א, זהבי ובן-בסט למשל יצאו בערך באותו גיל של קהת לאירופה, לקבוצות הרבה יותר טובות. בלי סקאוטים מאוסטריה.

נ.ב.
    אם ערן זהבי רוצה להגיע ליובנטוס, אז כנראה שהצלחה בפאלרמו תקרב אותו לשם הרבה יותר מאשר הצלחה באוסטריה וינה, אם אתה חושב אחרת אז אנחנו משני עולמות שונים.

נערך לאחרונה ב: ‏16/6/15
  4. Ice Cream חסה

סקאוטים לא באים למשחק ומתבייתים רק על מישהו אחד, אלא מסתובבים בין משחקים וכשיש שחקן שצד את עיניהם, הם יוצרים קשר עם המקורבים שיש להם ודוחפים להם את השחקן שהם גילו. וכשמשחק של אוסטריה וינה הוא שעה נסיעה מהבית, הרבה אנשים נוסעים למשחקים שלה בתדירות למקרה שיבוא מישהו כזה.
    זה גם לא הכרחי ששחקן יהיה בן 23 בשביל שקבוצות ירצו אותו, זה משתנה מעמדה לעמדה, משחקן לשחקן, מקבוצה לקבוצה ומעונה לעונה. יש קבוצות שצריכות שחקן ותיק, יש כאלה שרוצות שחקן בשל, יש קבוצות שמחפשות פרוספקט. זה תלוי בהרבה דברים.

ואחרי עונה טובה באוסטריה בהחלט אפשר להתקדם גם אם אתה לא בן 23. מרק ינקו עבר לטוונטה בגיל 27, זלאטקו יונוזוביץ' הגיע לורדר ברמן בגיל 25.

וגם אם לא, לא חייבים להגיע לליברפול בשביל לסמן וי על הקריירה. לצאת לאוסטריה לתת 3-4 עונות טובות עם תארים, הישגים אישיים והשתתפות במפעל אירופי, לעשות כסף, לגור בעיר אירופאית יפה - זה משהו שכל עובד בכל מקצוע היה הולך עליו.

5. DRORIKO Member

אגב בהקשר לדיון(המעניין) שלכם מה דעתכם על ליאור רפאלוב? האם הוא צריך להישאר בבלגיה או לעשות קפיצה לליגה בכירה יותר?
    כי אני כמו כל רוב הישראלים מכיר רק את הדוגמאות של הבלגים שהצטיינו בליגה המקומית וקפצו לליגה בכירה(הזאר,פלאיני וכדומה) האם אתם מכירים דוגמאות של שחקנים שהיו כוכבים בליגה הבלגית ונשארו בה עד סוף הקריירה?

עריכה:אה בעצם יש את ברדה,השאלה אם הוא דוגמא מייצגת בכלל

6. Ice Cream חסה

מה זה קפיצה לליגה בכירה יותר? ריאל מדריד? סלטה ויגו? אסטון וילה? המבורג? טורינו? ססואלו? ראן?
    קודם שיגיע לגשר ואחרי זה נדון אם הוא צריך לחצות אותו או שעדיף כבר לחצות גשר מעל הירקון...

7. DRORIKO Member

אני בטוח שהוא יקבל הצעות. הוא משחק כמו שאתם אומרים בליגה עם הרבה סקאוטרים,והוא גם הגיע לרבע גמר האירופית. לדעתי האישית הוא כן צריך לנסות להגיע לליגה טובה יותר,רק כדי שכל החיים שלו לא יחיה בהרהורים מטרידים של "מה היה קורה אם"

8. Butragueño מנהלים

אני אוסיף קצת למה ש-Ice Cream ענה לך.
    כבר לפני מס' תגובות הראתי לך שגיל זה לא משנה, היום שחקנים גם פורצים הגיל 30 ונותנים עונה ענקית.
    באקה פרץ בגיל 28, ואם נלך שנתיים אחורה, הוא עבר לסביליה בגיל 26, בזכות סקאוטים שלא התבייטו על גיל.

הלאה,
    לישראלים לוקח יותר זמן לצאת החוצה, ואין מה לעשות, זה מה שקורה. סקאוטים לא ממהרים לא הגיע לכאן כמו שהם מגיעים למדינות מערב או מזרח אירופה. לא חוזר שוב על ההסבר.

איך אתה יכול להגיד ששחקנים שעברו לאירופה לא מקבלים רייטינג טוב יותר מהסקאוטים מאשר בארץ?
    הרי אני לא נמצא שם, אתה לא נמצא שם, אבל הלגיונרים שנמצאים שם מעידים על זה.
    דאמרי טען בזמנו שזה "מלחיץ" שבכל משחק יש סקאוטים שבאים לראות אותך, דאבור לפני שבוע נתן ראיון ואמר שבשוויץ מגיעים כל משחק 5-6 סאוטים לצפות בשחקנים.

עכשיו אתה אומר שיש כאלה שעדין בקבוצות "בינוניות" ברמה האירופית ולא ממשיכים את קפיצת המדרגה, אבל אתה שוכח שסקאוטינג זה דבר נחמד, אבל אם היכולת שלך לא טובה מספיק, גם אם אתה שחקן השנה בבלגיה, ואתה לא בתפקיד המתאים על המגרש, או סתם לא חושבים שאתה יכול להצליח בקבוצה X, אז לא יציעו לך הצעה. אולי בין כל האפשרויות יש גם גיל,אבל זה מאוד אינדיבידואלי עבור המועדון.

זהבי ובן בסט יצאו שנה-שתיים בגיל אחרי קהת, ולפי הנימוקים שלך נשמע שזה כן משמעותי, קהת בן 23, זהבי יצא בגיל 24 ובן בסט בגיל 25, שזה בוגר מגיל 23. אני לא מבין מה אתה מנסה להגיד פה.

לגבי ההערה האחרונה שלך,
    אני לא יכול שיותר להסכים איתך. אני חושב שגם אמרתי את זה לפני כמה תגובות בעצמי.

9. Drama Guest

חבל מאוד שדנינו,רייכרט,עטאא וריאן לא יוצאים לחו"ל העונה. לפי דעתי ארבעתם יכולים להצליח (טוב לגבי רייכרט לא באמת).
    כל עוד דור פרץ ממשיך להיות בלם שישאר במכבי, בחו''ל יהרגו אותו בעמדה הזו.

10. Butragueño מנהלים

רייכרט נפל קורבן למלחמה בין 2 קבוצות עויינות. עד עכשיו גם הוא לא יודע איפה הוא ישחק בעונה הבאה.
    דנינו מוכשר אבל עוד צעיר. עטאא וריאן עוד לא עשו הרבה בליגה שלנו, לא רואה אותם עושים עונה ענקית בחו"ל.

11. alexshw Member

למה רייכרט קורבן? מישהו הצמיד לו אקדח לרכה והכריח לחתום במכבי ת"א? הוא בעצמו שמח לחתום שם

12. Butragueño מנהלים

לא הצמידו לו אקדח, אבל לא אמרו לו שזו החלטה שלו.
    "שמח" זה פעולה טפשית ששחקן עושה אחרי כל חתימה בקבוצה, אתה רוצה שיגיד "אני מבואס שהגעתי להפועל".
    ברור שאפשר גם להגיד שהיה את כל הסיפור של אוהדי מכבי שטינפו עליו בגלל שאהדתו לקבוצה בגיל נעורים.

13. alexshw Member

מקצוען צריך לדעת להפריד בין אהדה למקצוע. בשורה ב - 2014 הוא היה שחקן רמה"ש וקיבל הצעה הרבה יותר טובה ממכבי ת"א כשהפועל כלל לא היו באיזור והוא החליט לעבור. זכותו, אבל קורבן הוא ממש לא.

oFiRzZz אוהב/ת את זה.
  14. סמואל אטו Member

ושוב, כמה כאלה יש? 4-5?
    קארלוס באקה הוא היוצא מן הכלל, שחקן פנטסטי שהיה גדול על בלגיה כמו שזהבי גדול על ישראל. אלה שחקנים נדירים.

לוקח להם זמן לצאת כי הם שחקנים בינוניים שלא מגיע להם לצאת.
    מי שמראה יכולת יוצא. זהבי, ורמוט, שכטר, ייני, עטר. כבר דיברנו על זה.
    גם באוסטריה ובלגיה, צריך משהו מאוד יוצא דופן כדי לצאת משם. זה לא שונה מישראל וזו עצימת עין לנתונים להפיל את זה על סקאוטים.

אתה שוב נגרר לדיבורים באוויר.
    דבר איתי תכל׳ס, עד כמה הסקאוטינג הזה תורם ליציאה של שחקנים לליגות הבכירות בצורה שונה משחקנים ישראלים?
    עומר דמארי שיחק בהפועל תל-אביב וקיבל הצעה מסלטה ויגו, יצא לאוסטריה וקיבל הצעה מהליגה השנייה בגרמניה.
    ליאור רפאלוב הכוכב של בלגיה, וההצעה הכי אטריקטיבית עבורו זו קבוצת תחתית בספרד. חמד עשה את המעבר הזה ישירות מחיפה.
    איפה היתרון פה?

וזה נכון גם לגבי ישראל, שפי שאמרתי.
    אם אתה טוב יגיעו הצעות מסלטה ויגו, קריסטל פאלאס, פאלרמו, ספורטינג לסבון ויטסה וכו׳.

אתה מוזמן לבדוק שוב.
    זהבי בגיל 23, בן בסט בגיל 24.

15. סמואל אטו Member

וזה הדבר עם הכי הרבה בשר שמישהו אמר פה. כי רק עבור שחקנים בגיל הזה יציאה לחו״ל לליגות פיתוח הוא דבר שבאמת יקדם אותם בקריירה ויכול לתת להם את היתרון מול שחקנים אחרים בני גילם(גם במאבק להתקדם באירופה וגם במאבק על חולצת הנבחרת). שמה הם יוכלו לקבל מגיל צעיר את המקצוענות האירופית ואת התנאים להתפתח שלא קיימים במועדונים בישראל.