מתקפת הפתע על ישראל ב7.10.23 ומלחמת חרבות ברזל - האשכול הרשמיֿ

הנושא בפורום 'פורום אוף טופיק' פורסם ע"י yonmu, ‏1/11/23.

1. DRORIKO Member

אוקי אי אפשר להשמיד את החמאס(לא מסכים אבל אני זורם) אנחנו נצא מעזה, נשקם את הכוחות ונפנה מבטנו ללבנון. מה אתה מציע לעשות שם?

2. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני לא מציע לעשות כלום בלבנון. אנחנו פשוט לא במצב לעוד מלחמה. זו גם אחת הסיבות לכך שאני תומך בהפסקת אש, שתאפשר להשקיט את שתי הזירות.

3. DRORIKO Member

נו כמו שאמרתי מקודם, אתה נגד מלחמה גם פה וגם שם. אתה בעצם אומר פה גם לתושבי העוטף וגם לתושבי הגליל-לכו תקוועד

4. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני אומר שהדבר החשוב הוא מה שטוב ונכון לכל מדינת ישראל, ולא לחלקים ממדינת ישראל.

כמו כן, אין שום ערבות שמלחמה בצפון תצליח ותביא אותנו למצב האופטימלי הזה שבו חיזבאללה לא יהווה עוד איום - לא איום מיידי וגם לא איום בטווח הארוך יותר. במיוחד אני סבור שיציאה למלחמה כעת, אחרי תשעה חודשים של מלחמה בעזה, עם כל הנזקים והאובדן וההוצאות, תהיה איוולת.

לגבי התושבים, צריך לתת להם את כל הביטחון שאפשר, לרבות נוכחות של כוחות צבאיים. אם זה לא יספיק להם כדי לחזור בביטחון הביתה, נצטרך לקבל את זה ולעזור למי שלא מעוניין לחזור לפתח את חייו מחדש במקום אחר. גם לממד הזמן יש השפעה: בינתיים, עצם העובדה שהמצב מתמשך גורם לתושבים שעזבו לוותר על חזרה כבר כעת.

5. DRORIKO Member

לא לחלקים ממדינת ישראל? אה אז פתאום עוטף זה ״רק חלק ממדינת ישראל״ אז אפשר לשים עליהם זין? ועוד לפני כמה שבועות ירדת עלי שאין לי אמפתיה אליהם.

יש משהו שאתה לא קלטת אותו עדיין. אין דבר כזה ״חלקים ממדינת ישראל״ כל ישראל היא חלק אחד קטן. חצי מהמדינה בארה״ב יותר גדולות ממנה. אם לא היה את עוטף עזה בשביעי באוקטובר הנוחבות היו מגיעים לתל אביב ורמת גן. מה ש״בלם״ אותם בדרך זה ישובי העוטף. איזה מן גישה כזאת ״אם הם לא ירצו לחזור זה בסדר גמור״ עזוב את זה שאתה עוקר אנשים מהבתים שלהם, אם לא יהיה עוטף אתה תהיה הבא בתור אתה לא מבין את זה?

6. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני אמרתי לשים עליהם זין? אני אומר שהמדינה חייבת לדאוג להם, בכל צורה שהיא יכולה. זה לא אומר ששיקולים לאומיים הרי גורל - כמו מלחמה, כמו עניינים של חיים ומוות - צריכים להתנהל על בסיס השאלה מה צריך לעשות כדי שכל התושבים ירגישו מספיק בנוח כדי לחזור הביתה.

זה נוגע אגב פחות למצב בדרום - כי שם כבר מתנהלת מלחמה ארוכה והמדינה מצליחה פחות או יותר להתנהל במקביל. זה נוגע יותר למלחמה בלבנון, שיכולה להיות סיפור אחר לגמרי ולגרום נזקים עצומים בכל מובן.

אם אחרי 7 באוקטובר חמאס יוכל שוב להיכנס לתחומי ישראל והפעם פשוט ימשיך אוטוסטרדה למרכז הארץ, פשוט כי אין יישובי העוטף להיעצר שם ולטבוח באזרחים - אז וואלה, אולי לא מגיע לנו להיות פה כי אנחנו סופר-סופר-מטומטמים וכושלים. זה נכון גם למקרה שיהיו יישובי העוטף. כאילו, זה נראה לך הגיוני להציב אנשים בסמוך לגבולות כדי שיהיו בשר תותחים?

7. DRORIKO Member

הדרום חוזר להתנהל כרגיל(סוג של) כי כמות הטילים כמעט לא קיימת(וגם אם עף טיל הוא מיורט) וכבר אין סכנה של פלישה המונית. זה לא אומר שהמצב הזה ימשיך להתקיים אם תצא מעזה ותאפשר לחמאס לחזור להיות מה שהוא היה בשישי באוקטובר.

פספסת את הנקודה, אני לא רוצה שלחמאס תהיה מלכתחילה את האפשרות לפלוש לתוך ישראל. זה לא משנה אם זה מעזה או מקלקיליה.

8. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

אם אתה לא מסוג באמת למגר ולחסל את החמאס, וזה לא יקרה, אז נגזר עליך לשהות במלחמה לא נגמרת בעצימות נמוכה - אולי במשך שנים. נראה לך שזה מה שישכנע את התושבים לחזור בתקופה הקרובה? והרי אם זה לא יקרה בקרוב, זה לא יקרה בכלל. אנשים צריכים לייצב את חייהם, למצוא בית קבוע וכו'.

9. italiano Member

אני אומר לפתוח נושא נפרד לויכוחי דרוריקו-אמיר ע

VAR ו-Lebron אוהבים את זה.
  10. DRORIKO Member

לא הבנת את דברי, הכוונה שלי היא שתוריד את החמאס לרמה של כנופיות רחוב, בדיוק כמו בקלקיליה, אז מה זה אומר שתושבי כפר סבא צריכים לנטוש את הבתים שלהם כי יש לידם חמאסניקים?

11. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

יש הבדל בין לגור בכפר סבא, שבה לא קרה כלום, לבין חזרה ליישובים שבהם אנשים גם עברו שנים של טפטופים וגם, אחרי כל זה, חוו טראומות.

נ.ב: עניין החטופים זה עוד אחת מהטראומות הללו. אתה חושב שהתושבים הללו יוכלו להמשיך הלאה כאילו כלום כשהחברים, השכנים והמכרים שלהם יישארו בעזה?

12. DRORIKO Member

לא מזלזל חלילה בטראומות שהם עברו אבל כל עוד המצב הבטחוני מאפשר את זה הם צריכים לחזור לבתים שלהם. המדינה לא יכולה לממן להם לנצח מלונות, ואני לא יודע אם הם עצמם רוצים לחיות בחדר וחצי במלון.

לגבי החטופים, אין ספק שתושבי העוטף רוצים שהם יחזרו, הם יותר רוצים לגור במקום שאתה לא צריך לפחד כל רגע שהנוחבות ידפקו לך בדלת.

13. אמיר ע משתמשים של כבוד היכל התהילה

אני לא יודע איפה מתגוררים כולם. אני חושב שאלו שמתגוררים במלונות כרגע הם יותר אנשי הצפון. אנשי הדרום שלא חזרו הביתה חולקו - לפחות חלקם - בין מקומות מגורים חדשים. למשל, פרויקט חדש בקרית גת שאוכלס על ידם. אחרים עברו לקיבוצים אחרים. כל זה אמור להיות זמנית, אבל מי יודע.

DRORIKO אוהב/ת את זה.
  14. DRORIKO Member

יכול להיות שאתה צודק. אני זוכר שחלק מהם שוכנו בבתי מלון באילת(ובאופן פרדוקסלי קיבלו טילים מהחותים) חלק גם בים המלח. לא יודע מה המצב היום, אבל יש מצב שאתה צודק. אגב לשכן אותם בפרוייקטים של מגורים זה גם על חשבון המדינה. מישהו הרי צריך לפצות את הקבלנים.

15. Lebron Member

טוב, עכשיו כולנו מחכים לשמוע שמוחמד דף סוף סוף חוסל.